Pokazywanie postów oznaczonych etykietą prasa. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą prasa. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 19 października 2009

103

Nowe prawo: policja wlepi mandat także na osiedlu i pod supermarketem

Łukasz Antkiewicz, Gazeta.pl
2009-10-19, ostatnia aktualizacja 2009-10-19 17:04

Policjanci z drogówki w nowych mundurach
Policjanci z drogówki w nowych mundurach
Fot.Tomasz Wiech / Agencja Gazeta

Koniec z bezkarną jazdą po osiedlowych uliczkach i bezmyślnym parkowaniem pod centrami handlowymi. Kierowcy łamiący przepisy muszą liczyć się z tym, że w końcu i tam dopadnie ich drogówka - będzie mogła im wlepić mandat, zbadać alkomatem, a w uzasadnionym przypadku odholować auto na policyjny parking.


Policjanci uzyskają takie uprawnienia dzięki nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Resort spraw wewnętrznych i administracji ma już gotowy projekt. Jeszcze w tym miesiącu zajmie się nim rząd.

Obecnie policjanci są bezsilni wobec kierowców łamiących przepisy na osiedlowych drogach czy na parkingach przy centrach handlowych. Mogą tam interweniować tylko w jednym przypadku: gdy dojdzie do zagrożenia życia lub zdrowia, czyli np. po wypadku. Tymczasem szykowana nowelizacja wprowadza bardzo istotne zmiany w tym zakresie.

Drogówka wjedzie nawet na osiedle strzeżone

- Policja będzie mogła monitorować przestrzeganie przepisów drogowych na wszystkich drogach wewnętrznych - mówi Gazecie.pl Jacek Zalewski, dyrektor departamentu analiz i nadzoru MSWiA. Oznacza to, że drogówka będzie miała prawo wlepić mandat np. za nieprawidłowo zaparkowany samochód czy za bezprawne zajęcie miejsca dla niepełnosprawnego przy centrum handlowym lub na osiedlu. W uzasadnionym przypadku taki samochód zostanie odholowany. Policjanci będą mogli także karać mandatami za jazdę po osiedlowych uliczkach bez pasów lub świateł.

Nowe regulacje dotkną nawet kierowców poruszających się po uliczkach na osiedlach zamkniętych. - Były głosy, aby je wyłączyć spod tych przepisów. Ale uznaliśmy, że jednak bezpieczeństwo jest ważniejsze. Zdarzają się przecież tam źle zaparkowane samochody, które blokują dostęp do budynków, co jest bardzo ważne np. w przypadku pożaru dla straży pożarnej - zauważa dyrektor Jacek Zalewski.

"Ustawa pomoże niepełnosprawnym"

Wprowadzenia takich przepisów od dawna domagali się sami policjanci, a także niepełnosprawni i przedstawiciele centrów handlowych. - Taka ustawa bardzo ułatwi nam walkę z kierowcami parkującymi bezprawnie na miejscu dla niepełnosprawnych. Wciąż jest ich wielu - przyznaje Beata Sadowska z warszawskiej Galerii Mokotów. - Zanim jednak zacznie obowiązywać ustawa, my już chcemy jakoś sami rozwiązać ten problem. Negocjujemy właśnie umowę z firmą, która będzie odholowywać niepoprawnie zaparkowane auta na zewnętrzny parking - dodaje.

Urzędnicy MSWiA twierdzą, że przepisy - po zaakceptowaniu przez rząd i parlament - wejdą w życie na początku przyszłego roku.



jednak jakoś nie wierzę, żeby blog "Parkuję jak cipa" miał zamknąć swoje podwoje...

sobota, 16 maja 2009

70

Zobacz jak się parkuje w Sokółce

KW

Policja nawet nie zamierzała podjąć jakiejkolwiek interwencji.

Dzisiaj nasz czytelnik z Sokółki przesłał nam zdjęcie z ulicy 1-ego Maja. Samochody są zaparkowane w taki sposób, że przejście chodnikiem jest niemożliwe.

Gdy podszedł do patrolu policji by zwrócić im uwagę na owy fakt usłyszał, że po drugiej strony ulicy chodnik jest wolny i tam może przejść.

Czy spotkaliście się z podobnym problemem w swoim mieście? Napisz o tym do nas. Zapraszamy do dyskusji na forum.

/znalezione TUTAJ/


podesłała Ania - dziękujemy!


środa, 29 kwietnia 2009

66

Mistrz parkowania? Samochód zjechał ze skarpy

Nadesłał Tomasz, am/Alert24
2009-04-28, ostatnia aktualizacja 2009-04-28 14:56

Kierowca toyoty w miejscowości Boguszów - Gorce tak był zajęty obsługą zapalniczki i nie zauważył, że zjechał z drogi, a jego samochód stacza się ze skarpy. - Auto wylądowało na chodniku. Na szczęście nikomu nic się nie stało - napisał internauta Tomasz.

Toyota stoczyła się na chodnik ze skarby. Nikomu nic się nie stało
Fot. Tomek/ zdjęcie przysłane na Alert24
Toyota stoczyła się na chodnik ze skarby. Nikomu nic się nie stało
Do niecodziennego zdarzenia doszło w miejscowości Boguszów - Gorce, cztery kilometry za Wałbrzychem. - Gdy przejeżdżałem obok miejsca zdarzenia, nie mogłem się powstrzymać, żeby nie zrobić zdjęcia. Rzadko widzi się tak nietypowo "zaparkowany samochód" - powiedział w rozmowie z Alertem24 pan Tomasz. - Od przypadkowych osób usłyszałem, że przyczyną wypadku była najprawdopodobniej nieuwaga kierowcy, który obsługiwał zapalniczkę. Gdy zorientował się, że samochód zjeżdża w dół skarpy, było już za późno na jakąkolwiek reakcję - dodał internauta. Wiesz więcej? Poinformuj Alert24

Miejsce zdarzenia zabezpiecza straż pożarna, przyjechała też laweta. Policja nic o tym nie wie. - Nie wysłaliśmy na miejsce naszego patrolu, ponieważ nie dostaliśmy żadnego oficjalnego zgłoszenia. Nawet od poszkodowanego. O wszystkim dowiedzieliśmy się od przypadkowych przechodniów - powiedział dyżurny boguszewskiej policji.

Źródło: Alert24.pl

[oryginalny artykuł]

poniedziałek, 19 stycznia 2009

29

Policja też ludzie? Jasne, ale akurat od nich spodziewać można się przestrzegania przepisów, przynajmniej w teorii:

Tagi: policja, motoryzacja
18:11, 17.01.2009 /tvn24.pl

Kto da mandat policji?

STRÓŻE PRAWA NIE PRZESTRZEGAJĄ PRAWA

Kto da mandat policji?
Fot. internauta AndrzejRadiowóz na miejscu dla niepełnosprawnych
Internauci informują: toruńska policja nie przestrzega przepisów. Otrzymaliśmy zdjęcia, na których widać radiowóz zaparkowany na miejscu zarezerwowanym dla osób niepełnosprawnych.
Jesteśmy przyzwyczajeni, że gdy złamiemy prawo na drodze, może nas spotkać kara ze strony policji. Jednak kto ukarze stróżów prawa, gdy oni złamią przepisy?

Za parkowanie w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych policyjny taryfikator przewiduje mandat w wysokości 500 zł. Toruńska policja nie zastosowała się w sobotę do przepisu regulującego, gdzie wolno postawić samochód. Liczymy, że winni policjanci sami wypiszą sobie mandat... chyba, że w tym radiowozie jeździ osoba niepełnosprawna. Jeśli tak, to przepraszamy!

kg/bea
o radiowozie parkującym jak cipa napisali TUTAJ.

dziękujemy Annie! :)

czwartek, 30 października 2008

7

dzisiaj bez zdjęć, za to z linkiem do artykułu podesłanego przez czytelniczkę - Katię.

dziękujemy bardzo i polujemy dalej. a co upolowane - to opublikowane.

artykuł:

29 października 2008 - 21:30

Policjant złamał przepisy

Funkcjonariusz zaparkował samochód na środku chodnika. Mieszkańcy twierdzą, że daje zły przykład innym lokatorom.

Policjant złamał
Policjant złamał przepisy. Mimo zakazu parkowania, zostawił auto na środku chodnika. (fot. Bartłomiej Kudowicz)

- Przyjedźcie szybko na ul. Kraljevską. On znowu to zrobił! Jest policjantem i myśli, że wszystko mu wolno. Zostawił auto na środku chodnika i poszedł do domu, a przecież obowiązuje tu zakaz zatrzymywania się - zaalarmował redakcję pan Janusz.
W miejscu wskazanym przez Czytelnika brakuje miejsc parkingowych. Nie usprawiedliwia to jednak postawy funkcjonariusza. Zwłaszcza, że biorą z niego przykład lokatorzy okolicznych bloków.

- To droga prowadząca do szkoły. Codziennie przechodzi tędy mnóstwo dzieciaków. Czasami wchodzą na ruchliwą ulicę, bo po chodniku, na którym stoją auta, nie da się przejść - skarży się Józef Skrzypczak, którego spotkaliśmy na miejscu.
Mariusz Olejniczak, naczelnik sekcji prewencji KMP w Zielonej Górze zapewnia, że wobec niesfornego policjanta nie zastosuje taryfy ulgowej.

- Wiemy o kogo chodzi. Na miejsce wysłaliśmy dzielnicowego, ale wskazany przez lokatorów samochód stał już gdzie indziej. Funkcjonariusz dostał pouczenie i obiecał, że więcej do takiej sytuacji nie dopuści.
Mieszkańcy ul. Kraljevskiej twierdzą jednak, że to nie wystarczy. Uważają, że miasto powinno postawić w okolicy słupki uniemożliwiające wjazd na chodniki.
- W najbliższej przyszłości zamontujemy tu słupki, bo wiemy, że sytuacja jest trudna - zapewnia Piotr Tykwiński, szef biura zarządzania drogami.



Michał Burkowski
0 68 324 88 35
miasto@gazetalubuska.pl